Wycieczka uczniów klas trzecich do Muzeum w Oświęcimiu.

7 maja 2018 roku uczniowie klas trzecich pod opieką pani Doroty Zasuń Marty Pilis i Beaty Maszczyk-Cierpiał udali się na wycieczkę do obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Brzezince. Wyjazd ten miał na celu przybliżenie nam historii naszego kraju.

Naszą lekcję zaczęliśmy od bramy, na której widniał napis „Arbeit macht frei” co oznacza „Praca czyni wolnym” z opowiadań naszego przewodnika dowiedzieliśmy się ,że ludzie w obozie bardzo ciężko pracowali, jednak nie mieli szans, aby się stamtąd wydostać, co zaprzecza słowom umieszczonym na bramie.
Następnie przeszliśmy ulicami Auschwitz na plac apelowy, na którym zginęło wielu niewinnych ludzi. Potem udaliśmy się do poszczególnych bloków, gdzie mogliśmy zobaczyć zdjęcia więźniów i warunki w jakich żyli. Przewodnik w emocjonalny sposób opowiadał nam o strasznym losie, jaki spotkał tych ludzi. Oprócz fotografii były tam również dokumenty oraz przedmioty codziennego użytku, np. sterty butów, okularów, garnków, szczotek, protez, i toreb, które były podpisane. Rzeczy te ukazywały ogrom Holocaustu. W tym pomieszczeniu znajdowały się również puszki po silnie trującym gazie, którym duszono Żydów. Oglądaliśmy także prezentacje przedstawiające wypowiedzi uczestników, oświadczających ,że Żydzi to ludzie gorsi. Następnie poszliśmy do cel, w których więźniowie odbywali kary. W jednej z nich umarł Maksymilian Kolbe. Stoi w niej świeca złożona przez papieża Jana Pawła II. Bloki od 1 do 10 stanowiły pierwszy obóz kobiecy, który potem został przeniesiony do obozu w Brzezince. Potem udaliśmy się do ściany straceń i komor gazowych. Ostatnim miejscem, które zwiedzaliśmy w Oświęcimiu było krematorium. Znajduje się ono poza ogrodzeniem obozu. Zachowały się tam piece, w których palono zwłoki.

Następny punkt wycieczki to Birkenau, do którego przejechaliśmy autobusem. Znajdowało się tam ok. 300 baraków, tory i wagon, w którym transportowano ludzi. Był on bardzo mały, jednak mieściło się w nim ok.100 osób. Oglądaliśmy baraki, w których mieszkali więźniowie. Warunki, jakie w nich panowały były okropne. Na końcu zobaczyliśmy latryny, czyli pomieszczenie sanitarne. Prywatność nie była tam możliwa. Przewodnik opowiadał nam wiele historii o ucieczkach, niestety często nieudanych.

Wycieczka była bardzo pouczająca. Uważamy, że każdy powinien zobaczyć to miejsce, gdyż teoria przedstawiana na lekcjach nie ukazuje ogromu masowej zakłady Żydów.

Żaden człowiek nie jest wystarczająco dobry, aby rządzić innym człowiekiem bez jego zgody.”

~A. Lincoln

Ania Rasztabiga
Wiktoria Elmanowska
Karina Kowacka
Martyna Tomzik
Filip Bramora