Łyk kultury w Muzeum Śląskim

22 maja 2018 roku udaliśmy się na wycieczkę szkolną do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Uczestniczyli w niej uczniowie z różnych klas zainteresowani kulturą, sztuką i historią.

O godzinie 8:00 odbyła się zbiórka przed szkołą i sprawdzenie obecności, a następnie wraz z nauczycielami- Panią Dorotą Orszulak i Martą Pilis wsiedliśmy do autobusu, którym  pojechaliśmy na Dworzec Kolejowy w Myszkowie. Tam o godzinie 8:41 wsiedliśmy do pociągu jadącego w kierunku Katowic. Dla wielu z nas była to pierwsza podróż pociągiem. Do celu dotarliśmy o godzinie 9:43.

O pierwszych chwil byliśmy zachwyceni wyglądem Katowic. Prowadzeni przez Panią Dorotę Orszulak mieliśmy okazję spróbować wyśmienitych pączków z paczkarni „Tradycyjna Pączkarnia Słowik” , przy czym zrobiliśmy sobie krótką przerwę na pięknym i nowoczesnym rynku, a po niej udaliśmy się w kierunku Spodka- hali widowiskowo-sportowej, przy Alei Wojciecha Korfantego 34, a następnie prosto w kierunku Muzeum Śląskiego, które swoimi rozmiarami zabierało dech w piersiach.

Pani Marta Pilis przybliżyła nam, jak powinniśmy zachowywać się w tym ośrodku sztuki i kultury.

Na miejscu musieliśmy przejść przez specjalne barierki, które dbały o bezpieczeństwo nasze i innych przybyłych zwiedzających. Po ich minięciu, skierowaliśmy się do centralnej strefy muzeum, gdzie nasze nauczycielki rozdały nam bilety wstępu. Następnie rozdzieliliśmy się i zaczęliśmy zwiedzanie. Na pierwszym poziomie- w Galerii Sztuki- mogliśmy oglądać obrazy. Najciekawszą „atrakcją” tego miejsca było szukanie obrazów, które znajdowały się na naszych biletach.

Z wielkim przejęciem oglądaliśmy dzieła polskich znanych malarzy, a także nowoczesną sztukę. Gdy obejrzeliśmy je wszystkie, zeszliśmy na niższy poziom. Tam znajdowała się wielka makieta kopalni- jednej z wielu, które znajdują się na Śląsku. Przybliżyła nam ona życie Ślązaków w różnych okresach historycznych.  Kierując się krętymi ścieżkami, które łączyły pokoje- ekspozycje, odkrywaliśmy kolejne sfery życia ludzi w Polsce.  Wielu z nas nazwało ową wystawę labiryntem, był tak bardzo tajemniczy , ogromny i zaskakujący.

Następnie mieliśmy okazję przybliżyć sobie wiadomości o teatrze, podziwialiśmy piękne kostiumy aktorów, które były wykorzystywane m.in. w przedstawieniu „Balladyna”. Całe zwiedzanie trwało trzy godziny.

Po tej ciekawej podróży w przeszłość udaliśmy się w kierunku dworca Katowice. Tam, mając dużo czasu do pociągu, mogliśmy zrobić małe zakupy w galerii, a także na zjeść posiłek. Pociąg mieliśmy o 14:30. Szczęśliwi, że nareszcie będziemy mogli nieco odpocząć, skierowaliśmy się na miejsce zbiórki ustalone przez nasze nauczycielki.  Dzięki temu wszyscy mogliśmy dojechać do stacji Myszków, a tym samym udać się do swojego domu, po uprzednim zadzwonieniu do rodzica lub opiekuna.

W wycieczce najbardziej podobało nam się szukanie obrazów z biletów, same stroje teatralne, a także makieta budowli śląskich.  Same wystawy bardzo nas poruszyły, np. wystawa sztuki sakralnej, wystawy nawiązujące do PRL-u,  nie należy zapomnieć o wystawie malarstwa epokowego.

Miło spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci, a uzyskane wiadomości z pewnością przydadzą nam się na lekcjach plastyki, historii i języka polskiego. Planujemy powtórzyć tę wycieczkę w przyszłym roku.

Uczestniczka wycieczki

Aleksandra Myga

kl.3b