WYCIECZKA DO OŚWIĘCIMIA

Dnia 5 listopada 2018 roku uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarkach uczestniczyli w  wycieczce klasowej do Oświęcimia pod opieką p. Marty Pilis, p. Moniki Tkacz, p. Doroty Zasuń i p. Dominiki Chwastek.


Uczniowie zwiedzili  niemiecki zespół obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Na terenie Auschwitz I, niektóre bloki i budynki obozowe pełniły specjalne funkcje. W każdym z pomieszczeń znajdowały się liczne fotografie, przedstawiały one ludzi w różnym wieku i w różnej sytuacji. Były także zdjęcia ukazujące pociągi przywożące ludzi, których czekała śmierć w komorach gazowych. Uczniowie byli pod Ścianą Śmierci (między blokami 11 i 10), gdzie rozstrzelano kilkanaście tysięcy ofiar. Minutą ciszy młodzież uczciła pamięć o ofiarach Holokaustu. Widzieli również celę, w której umarł św. Maksymilian Maria Kolbe.
Po Oświęcimiu zwiedzili Brzezinkę- oddalony o 3 km kolejny obóz. Tam było ponad 300 baraków i tory, po których przewożono więźniów pociągami.

Uczniowie gimnazjum w 100 – tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczestniczyli w wycieczce, mającej również charakter patriotyczny.